A társadalmat a szeretet civilizációjává alakítani – Böcskei László megyéspüspök buzdítása

A társadalmat a szeretet civilizációjává alakítani – Böcskei László megyéspüspök buzdítása

2024. június 9.

Kedves Testvéreim!

2024 – választási szuperév! A világi sajtóban olvasható cím egy olyan valóságra utal, amilyenre még nem volt példa Romániában, hisz ebben az esztendőben négy választásra szólítják urnákhoz a választópolgárokat: június 9-én európai parlamenti és helyhatósági választásokat szerveznek, szeptember 15-én előrehozott államelnöki választásra, december 8-án pedig parlamenti választásra kerül sor országunkban. A választási folyamat egyszerűsítése és hatékonysága érdekében az illetékes állami szervek összevont választásokat hirdettek meg.

A sorra kerülő választások előszele, a kampányok vihara már érezhető: a közösségi média felületein, falvaink és városaink utcáin megjelentek a politikai pártok hirdetései, és láthatóvá váltak azok a jelöltek, akik a közösség képviseletében szeretnének szerepet vállalni. A jelöltek bemutatják programjukat és próbálják megszerezni a szavazók bizalmát és támogatását. Megfogalmazzák terveiket és elképzeléseiket, rámutatnak a tapasztalt hiányosságokra, illetve mindarra, ami megvalósításra vár a közösségi jó és az emberi méltóság szolgálatában. De sajnos nem marad el az egymásra mutogatás sem, ami megmérgezi az egészséges versenyt, a szabad véleménynyilvánítást, és akadályozza a fejlődő közösség szolgálatát, a szilárd alapokon való építést, a szolidáris és minden polgár számára jogot biztosító társadalom kialakítását.

„Jézus sohasem ártotta magát bele a politikába. Számára az volt a fontos, hogy alapjaiban helyreállítsa az ember kapcsolatát Teremtőjével.” – olvassuk a katolikus egyház társadalmi tanítását bemutató, iránymutató összefoglalóban.  (DOCAT 207.) A Teremtővel való helyes kapcsolat mégsem jelenti azt, hogy a keresztény ember elszigetelődik a világtól, a társadalomtól és a közöségtől, amelyben helyet és küldetést kapott. Ezért mondhatta Jézus: „Adjátok meg a császárnak, ami a császáré, és Istennek, ami az Istené” (Mt 22, 21).

A választási szuperév bennünket is arra szólít fel, hogy komolyan vegyük Jézus tanítását és kövessük az Ő példáját. Tegyük ezt főleg azáltal, hogy felelősséget vállalunk egymásért és az egész közösségért. XVI. Benedek pápa, a közösség szolgálatában való elköteleződést így fejezi ki röviden: „A szolidaritás elsősorban azt jelenti, hogy mindenki felelősséget vállal mindenkiért.” (CiV 38) Ennek a szép kijelentésnek fényében tárom fel kedves testvéreim előtt biztató gondolataimat az előttünk álló választási szuperév kihívásaival kapcsolatosan.

Az egyik dán filozófus, Søren Kierkegaard szerint „rettenetes, amit az ember megkapott: a választás, a szabadság.” Ennek helyes gyakorlására a Katolikus Katekizmus világos eligazítást ad, amikor kijelenti: „Nem az Egyház pásztorainak a dolga, hogy közvetlenül beavatkozzanak a politikai felépítménybe és a társadalmi élet szervezetébe. Ez a feladat a világi hívők hivatásának része, akik saját kezdeményezésükből honfitársaikkal együtt cselekednek. A társadalmi cselekvés a konkrét utak sokféleségét foglalhatja magában. Mindig a közjót tartja szem előtt, és egyezik az Egyház evangéliumi üzenetével és tanításával. A világi hívőkre hárul, hogy keresztény buzgalommal lelkiekkel töltsék meg az ideigvaló valóságokat és azokban a béke és az igazságosság munkatársaiként viselkedjenek.” (KK 2442) Továbbá, „szükséges, hogy mindenki – ki-ki azon a helyen, ahol van és abban a szerepben, amit betölt, részt vegyen a közjó előmozdításában. Ez a kötelezettség hozzátartozik az emberi személy méltóságához. Az állampolgároknak, amennyiben az számukra lehetséges, tevékenyen részt kell venniük a közéletben is.” (KK 1913-1915)

Az előttünk álló választási hullám erre szólít fel bennünket: tartsuk fontosnak azt, hogy részt vállaljunk közösségünk és társadalmunk jövőjének alakításában.  Nyilvánosan fel kell vállalnunk azokat az értékeket, amelyeken a keresztény közösség tovább fejlődhet és megerősödhet. Részvételünkkel támogatnunk kell azokat, akik kiállnak a megszerzett jogaink mellett és akik intézményeink további működéséért akarnak fáradozni.  Azokat kell támogatnunk, akik szembe mernek szállni a gyengítő és fertőző ideológiákkal és az egység útjában látják a megerősödésnek, a megmaradásnak és a további fejlődésnek a lehetőségeit. „Sok társadalmi kérdésben éppen a világiaknak kell részt venniük szaktudásukkal, és így együttműködniük a közügyek intézésében (GS 43).” Támogassuk azokat a jelölteket, akik közösségeink szolgálatában eddig is helyt álltak és a továbbiakban is helyt szeretnének állni. Legyünk azonban nyitottak azok előtt is, akik új lendülettel és elköteleződéssel akarják közösségeink egységét és további fejlődését szolgálni az evangéliumi tanítás fényében. Alaposan gondoljuk át, hogy kik azok, akik képviseltek vagy képviselhetnek bennünket, és törődtek vagy törődhetnek a településfejlesztés és közösségépítés, egészségügy és tanügy területén, a gazdasági és befektetési lehetőségek irányában, kulturális gazdagodásért, a vallási és a szociális jelenlét felkarolása és támogatása érdekében. Választásunk alapjánál ne a személyes szimpátia vagy antipátia álljon, hanem a szavakat követő eredmények, a következetesség és a hitelesség.

Kedves Testvéreim!

2024. Romániában választási szuperév! Nagy mértékben tőlünk is függ az, hogy mit fog hozni ez a folyamat a mi életünkben. Az előttünk álló választások hosszú időre meg fogják határozni továbbhaladásunk irányát, minőségét és biztonságát. Nem választhatjuk a semlegességet, az érdektelenséget! Szükség van arra, hogy komolyan vegyük állampolgári kötelességeinket, és figyeljünk a világ sodrására. Lássuk be, hogy a világ és Európa rossz irányba halad! Vegyük észre, hogy olyan változások és átalakulások feszítik eddigi életünk kereteit, amelyek átírni akarják azt az értékrendet, amely évszázadokon keresztül meghatározta és biztosította népünk és egész társadalmunk erejét, alkotóképességét, egyensúlyát és fejlődését. Azt is vegyük észre, hogy a közösség ereje azért fogyatkozik, mert mi magunk elszigetelődünk és egy elmegányosodott társadalmat építünk, amely veszélyezteti egész létünket és megmaradásunkat.

Egészséges és biztonságos jövőt akarunk magunknak, a következő generációnak, népünknek, a világ népeinek. Ezért nem engedhetjük el a változás és változtatás lehetőségeit! De a változást magunknál kell kezdenünk! Szükséges egy belső megtérés és annak felvállalása, hogy felelősek vagyunk egymásért, értékeinkért, eddig elért eredményeinkért, jelenünkért és jövőnkért. Ki kell lépnünk az önsajnálkozás hangulatából és meg kell ragadnunk a megújulás lehetőségeit. És ami a legfontosabb: vállalnunk kell azt, hogy mi nem csak magunknak akarunk építeni. Közös házat, közös jövőt csak együtt és közös erőfeszítések árán lehet biztosítani. Tegyük ezt annak tudatában, hogy Istentől kapott méltóságunk és képességeink vannak. Tegyük ezt azért, mert tartozunk ezzel elődeinknek és a jövő nemzedéknek. Ne engedjük át sorsunkat azok kezébe, akik egy egyszínű, életidegen és Isten-élményektől megfosztott világba akarnak kényszeríteni bennünket. Legyünk jó keresztények. akik a világ eseményeit józanul követik, alaposan mérlegelik, és Isten útjain járnak! Menjünk el szavazni annak tudatában, hogy a „kereszténységben minden politikai gondolat értékmérője az embernek Istentől kapott méltósága” (DOCAT 196.)

Kedves Testvérim,

„Katolikusként az a megbízatásunk, hogy a társadalmat a Szeretet civilizációjává alakítsuk. Fontos, hogy a katolikusok felelősen közreműködjenek abban, hogy a jó álláspontok érvényesüljenek, és esélyük legyen többségi szavazatra.” (DOCAT 319.) A Szentlélek megvilágosító ereje segítsen bennünket abban, hogy bátran és elszántsággal tudjuk szolgálni közösségünket. Ez a szolgálat a lelki gazdagodás által vezessen el egy boldog jövőt biztosító állapothoz minden embertestvér és az egész világ javára.

Nagyvárad, 2024. május 5-én.

†Böcskei László

megyéspüspök